Podejście Full Stack w realizacji projektów
Podejście Full Stack w realizacji projektów
13 kwietnia, 2023
Technologia stale się rozwija, aby zaspokoić nie tylko rosnące wymagania ludzi, ale także zmieniające się potrzeby firm. Prawie każdy biznes na świecie chce (i powinien) być obecny w Internecie, aby osiągnąć sukces na współczesnym rynku. Aby to osiągnąć, firmy muszą stworzyć rozbudowaną stronę internetową, co nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.
Wiele przedsiębiorstw napotyka na trudności związane z projektowaniem i tworzeniem stron internetowych bez skorzystania z podejścia Full Stack. W związku z tym, zapotrzebowanie na programistów Full Stack wzrosło na przestrzeni lat, a obecnie są oni jednymi z najczęściej poszukiwanych ekspertów w branży IT.
Czym jest Full Stack Development?
Full Stack Development odnosi się do rozwoju oprogramowania aplikacji end-to-end, który łączy technologię backend i frontend wraz z bezpieczeństwem, testowaniem, QA, wdrażaniem i wieloma innymi elementami. Programiści Full-stack są specjalistami we wszystkich obszarach procesu programowania, w tym frontend i backend, odpowiedzialnymi za interfejs użytkownika i logikę biznesową.
Frontend Development: Programista Frontend jest odpowiedzialny za rozwój interfejsu aplikacji, który obejmuje zdjęcia, tekst, tabele i grafikę. Ma na celu ulepszanie interfejsu użytkownika, aby zapewnić lepsze wrażenia z jego korzystania.
Backend Development: Programista Backend odpowiada za wdrożenie logicznych i funkcjonalnych właściwości aplikacji internetowej. Backend Development wiąże się z tworzeniem kodu, który współdziała z bazą danych i innymi komponentami programu w celu wygenerowania danych wyjściowych.
Robiąc zakupy na stronach internetowych, użytkownicy mogą między innymi przeglądać lub kupować określone przedmioty, a także je dodawać lub usuwać z koszyka. Wszystkie te działania wymagają zarówno interfejsu użytkownika (UI), jak i logiki biznesowej, napisanej w technologiach backendowych.
Korzyści płynące z podejścia Full Stack w realizacji projektu
Podejście Full Stack zapewnia wymaganą wiedzę w każdym aspekcie procesu programowania, dzięki pracy jednej osoby zajmującej się i backendem i frontendem.
Efektywność kosztowa i czasowa
Jednym z najważniejszych powodów, które skłaniają firmy do korzystania z podejścia Full Stack są koszty. Zatrudnianie poszczególnych programistów i zarządzanie każdym z nich jest droższe i bardziej czasochłonne. Dlatego, jeśli tworzysz na przykład stronę internetową, możesz zaoszczędzić pieniądze i czas, zatrudniając programistę Full Stack, który może pracować nad każdym elementem projektu, zamiast zatrudniać wyspecjalizowanego programistę frontendowego i backendowego.
Skuteczniejsze zarządzanie zespołem
Łatwiej zarządzać grupą złożoną z programistów Full Stack ze względu na to, iż wymaga ona mniejszej liczby specjalistów do pracy nad projektem. To z kolei wpływa na większą efektywność i przejrzystość ich współpracy. Dzięki bogatemu doświadczeniu i zrozumieniu projektu, programiści Full Stack mogą pomóc w procesie podejmowania decyzji dotyczących zaspokojenia potrzeb Twojej firmy.
Elastyczność
Realizacja projektów zgodnie z podejściem Full Stack pozwala na zróżnicowanie zespołów i uczynienie ich bardziej elastycznymi, co jest szczególnie dobre w przypadku większych projektów. Mając wielu ekspertów Full Stack, którzy dokładnie rozumieją potrzeby projektu, możesz łatwo wprowadzić zmiany w swoim zespole lub przenieść jego członków bez przerywania procesu programowania lub spędzania zbyt wiele czasu na zatrudnianiu nowych osób.
Krótszy czas wprowadzania produktów na rynek
Podejście Full Stack zrewolucjonizowało proces tworzenia stron internetowych, co spowodowało szybszy rozwój rynku. Pozwala ono programistom szybciej stworzyć produkt, ponieważ nadzorują cały proces od początku do końca, nie będąc uzależnionym od cudzej pracy. W ten sposób mogą przejść przez etapy programowania i osiągnąć efekty znacznie szybciej.
Lepsze wsparcie
Ponieważ programiści Full Stack tworzą i rozumieją cały software stron internetowych, mogą zająć się wszelkimi problemami związanymi z frontendem, backendem lub bazą danych w przypadku, gdy potrzebujesz ich wsparcia. To ostatecznie pomoże zmniejszyć koszty związane z utrzymaniem produktu.
Wady podejścia Full Stack w realizacji projektu
Pomimo iż istnieje wiele korzyści wynikających z zatrudnienia programisty Full Stack, istnieje także kilka potencjalnych wad podejścia Full Stack w realizacji projektu.
Nienadążanie za najnowszymi technologiami
W branży rozwoju oprogramowania ważne jest, aby nadążać za najnowszymi osiągnięciami technologicznymi. Ponieważ jednak programiści Full Stack znają się na wielu technologiach, pozostawanie na bieżąco ze wszystkimi nowymi rozwiązaniami, narzędziami i trendami może być dla nich większym wyzwaniem, niż dla specjalistów skupiających się na jednej technologii.
Potencjalnie wolniejszy proces rozwoju
Chociaż podejście Full Stack może przysłużyć się skróceniu czasu wprowadzania produktów na rynek, z drugiej strony może również oznaczać wolniejszy proces programowania. Pomimo, że programiści Full Stack są w stanie wykonywać wiele zadań, to nadal muszą korzystać z wielu języków programowania podczas pracy nad projektem. Może to stać się czasochłonnym procesem, ponieważ nie można oczekiwać, że jedna osoba wykona wszystkie zadania w tym samym tempie, co dwóch oddzielnych programistów. Tak więc podejście Full Stack może nie być najlepszą opcją dla mniejszych projektów lub krótkich terminów realizacji.
Brak specjalizacji w jednej technologii
Chociaż kosztowo opłacalne jest zatrudnienie programisty Full Stack, to ten specjalizujący się w jednej technologii posiada jej dogłębniejsze zrozumienie i będzie działać sprawniej niż programista Full Stack, który korzysta z kilku technologii.
Jeśli szukasz nowego partnera w zakresie rozwiązań IT, który pomoże Ci przenieść Twój biznes na wyższy poziom, porozmawiaj z nami!