Jakie cechy powinien posiadać rekruter, aby odnieść sukces w branży IT?

Jakie cechy powinien posiadać rekruter, aby odnieść sukces w branży IT?

7 czerwca, 2022

Strona wykorzystuje pliki cookies

Jeśli myślisz o zmianie kariery i spróbowaniu swoich sił w rekrutacji do branży IT, to z tego artykułu dowiesz się jakie umiejętności są potrzebne, aby odnosić sukcesy w tej roli.

Jako IT Recruiter będziesz odpowiedzialny za pozyskiwanie pracowników i zapełnienie wolnych miejsc pracy w organizacji. Do Twoich codziennych obowiązków należeć będą takie zadania, jak: tworzenie ogłoszeń o pracę, poszukiwanie kandydatów, przeglądanie CV oraz weryfikowanie kwalifikacji. Będziesz także brać udział w negocjowaniu wynagrodzeń z kandydatami. Najogólniej mówiąc, zadaniem rekrutera jest znalezienie odpowiedniej osoby na dane stanowisko pracy.

 

Najważniejsze umiejętności IT Recruitera

 Istnieje pewien zestaw umiejętności, które powinien posiadać każdy dobry rekruter, aby dobrze wykonywać swoją pracę. Obejmują one kombinację umiejętności twardych i miękkich, które są albo wrodzone (wynikają np. z osobowości rekrutera), albo zostały nabyte z czasem.

Umiejętności miękkie są nieodłącznie związane z osobowością. Są one częścią tego, kim jesteś i można je doskonalić z biegiem czasu. Oto kilka dobrych przykładów takich cech:

Dbałość o szczegóły: Szczegóły mają ogromny wpływ na reputację firmy, dlatego niezwykle ważne jest, aby rekruter dbał o jakość procesu rekrutacji, także na poziomie najmniejszych detali.

Komunikacja i bycie dobrym słuchaczem: Obydwie te cechy są niezwykle istotne. Posiadanie ich na wysokim poziomie ułatwia rekruterowi skłonienie kandydata do zaaplikowania na dane stanowisko. Z perspektywy kandydata niejednokrotnie to właśnie rekruter jest postrzegany jako twarz firmy, którą reprezentuje. Sposób, w jaki rekruter komunikuje się z kandydatem może go przyciągnąć lub wręcz przeciwnie – zniechęcić. Z kolei umiejętność bycia dobrym słuchaczem pozwala rekruterowi zrozumieć potrzeby kandydata oraz dowiedzieć się, co sądzi on na temat samego stanowiska lub nawet – firmy. Tylko dzięki jasnej komunikacji i aktywnemu słuchaniu kandydata rekruter jest w stanie umieścić właściwego pracownika na właściwym stanowisku.

Umiejętność budowania relacji: Pomyśl o procesie rekrutacji jako o relacji między firmą a kandydatem. Wszystko zaczyna się od standardowego e-maila, który następnie ewoluuje w wymianę wiadomości oraz wreszcie – w spotkanie, zdalnie lub twarzą w twarz. Pielęgnowanie tej relacji jest bardzo ważne, ponieważ przynosi ona korzyści obydwu stronom. Pomaga firmie zaprezentować swoją markę i tworzy pozytywne doświadczenia rekrutacyjne u kandydata.

Zarządzanie czasem i umiejętność pracy wielozadaniowej: Te cechy idą w parze z sukcesem w przypadku każdego stanowiska, nie tylko rekrutera w branży IT. Znalezienie odpowiedniego kandydata przez firmę to proces, który składa się z wielu czynności: należy zamieścić ogłoszenie o pracę, przygotować ofertę, sprawdzić kwalifikacje kandydatów oraz przeprowadzić z nimi spotkania itp. Proces ten wymaga więc multi-taskingu. Jest to umiejętność bardzo pożądana u wykwalifikowanych rekruterów.

Cierpliwość i pewność siebie: Kontakty z kandydatami i klientami nie są łatwe. Odpowiednia osoba na stanowisku rekrutera powinna być osobą cierpliwą oraz pewną siebie. Czasami samo umówienie zwykłej rozmowy kwalifikacyjnej może trwać długo, ponieważ ludzie nie zawsze zgadzają się, co do wzajemnej dostępności czasowej. Można jedynie mnożyć przykłady przeszkód, które mogą pojawić się podczas procesu rekrutacji.  Pewność siebie pozwala nie poddawać się i umożliwia radzenie sobie z potencjalnymi problemami.

 

Moglibyśmy wymieniać jeszcze wiele umiejętności miękkich, które cechują świetnego IT Recruitera, jednak równie istotne są dla tej roli umiejętności twarde. Są one nabywane z czasem oraz można nad nimi pracować rozwijając się i poszerzając swoją wiedzę. Oto niektóre z nich:

Umiejętność pracy z danymi: Wszyscy wiemy, że technologia rozwija się w wielu dziedzinach, także w HR. Znajomość roli kluczowych wskaźników wydajności (KPI) lub innych narzędzi wykorzystywanych przez firmę do mierzenia sukcesu rekrutacyjnego, pozwala na przeprowadzenie bardziej efektywnego procesu rekrutacji. Niezbędna jest tutaj umiejętność pracy z danymi oraz ich analizy dla polepszania wyników rekrutacyjnych.

Umiejętności marketingowe i sprzedażowe: W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej musisz sprzedać firmę potencjalnym kandydatom tak, jakby to był „produkt”. Będzie to możliwe tylko wtedy, gdy będziesz działać jako prawdziwy sprzedawca i marketingowiec jednocześnie. Przedstawienie korzyści płynących z dołączenia do firmy pozwoli Ci na „sprzedaż” danego stanowiska kandydatowi.

Znajomość technologii. Oprócz umiejętności pozyskiwania kandydatów, rekruter powinien też potrafić korzystać z technologii, takich jak np. wewnątrzfirmowe systemy śledzenia kandydatów. Znacznie wspomaga to efektywność samego procesu rekrutacji. Znajomość technologii będzie również korzystna przy zatrudnianiu specjalistów IT. Dobry IT Recruiter powinien posiadać wiedzę na temat technologii wykorzystywanych w prowadzonych przez niego projektach. Porozumiewanie się z kandydatami w ich „języku” daje mu i pewność siebie i zwiększa jego szanse na sukces.

Znajomość mediów społecznościowych: Jest to jeden z najbardziej skutecznych kanałów rekrutacji. Jest to świetna wirtualna przestrzeń do rozpowszechniania informacji o stanowiskach pracy i otwartych rolach oraz idealne miejsce do bezpośrednich rozmów z potencjalnymi kandydatami. W sieci są miliony różnych osób, z którymi rekruterzy mogą się skontaktować.

Jeśli uważasz, że masz predyspozycje, aby rozpocząć karierę rekrutera w branży IT, poznaj nasze oferty pracy i aplikuj, aby stać się częścią zespołu Prime Engineering Poland!

Zrób krok dalej, tutaj.

play youtube,
play youtube,
xvideos,
xvideos,
porn,
porn,
xnxx,
xxx,
Fucking,
mp3play,
Is Subway Closing Down,
Are There Sharks In Jamaica,
Instant Car Insurance,