Jak wynaleziono internet?

Jak wynaleziono internet?

17 maja, 2022

Strona wykorzystuje pliki cookies

W Internecie można znaleźć odpowiedź na (prawie) każde pytanie lub problem. Załóżmy, że musisz skontaktować się z dalekimi krewnymi/przyjaciółmi, zrobić zakupy w domu, posłuchać muzyki, obejrzeć ulubiony serial lub po prostu spędzić wolny czas przeglądając aplikacje mediów społecznościowych… W każdym z tych przypadków wspiera cię Internet. Pomaga on nie tylko w życiu osobistym, ale także zapewnia wiele korzyści dla rozwoju biznesu.

Współcześnie, znaczna część naszego życia jest związana z surfowaniem w sieci. Jednak ilu z nas tak naprawdę wie, jak powstał Internet, mimo jego ogromnego wpływu na nasze codzienne życie?

Co roku 17 maja obchodzony jest Dzień Internetu, a jednocześnie Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego. Dziś oddajemy hołd tej rewolucyjnej technologii, opowiadając o jej korzeniach, które sięgają lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

 

Wojskowe korzenie Internetu

Korzenie Internetu sięgają lat 60. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. W tym czasie świat przeżywał trudne chwile z powodu politycznych napięć pomiędzy USA a Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR).

Obydwie światowe siły były uzbrojone w śmiercionośną broń jądrową. Ludzie żyli w ciągłym strachu, a „konflikt” urósł do takiego stopnia, że zagrażał porządkowi światowemu ustanowionemu po II wojnie światowej.

W 1957 r., kiedy ZSRR wystrzelił satelitę Sputnik, Departament Obrony USA zdał sobie sprawę, że musi opracować system umożliwiający wymianę informacji, który nie mógłby zostać zniszczony przez atak wroga. Doprowadziło to ostatecznie do powstania sieci ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network), połączenia terminali komputerowych, które stało się pierwszą sieć komputerową.

„LO”: wiadomość, która zmieniła historię

W wyniku badań amerykańskich inżynierów i naukowców powstał „prekursor” współczesnego Internetu. 29 października 1969 r. komputery na Uniwersytecie Kalifornijskim i w Stanford Research Institute (SRI) pierwszy raz połączyły się w sieci. Leonard Kleinrock, profesor informatyki i pionier matematycznej teorii sieci pakietowych oraz Charley Kline, student-programista z UCLA, przesłali pierwszą wiadomość przez sieć ARPANET o godzinie 22:30.

Wiadomość miała brzmieć „LOGIN”. Połączenie zostało jednak przerwane w chwili, gdy tylko wpisano drugą literę, na zawsze zmieniając sposób dzielenia się wiedzą, informacjami i komunikacją. Z tego też powodu skrót „LO” zajął szczególne miejsce w historii technologii.

Internet powstał w barze w sercu Doliny Krzemowej

Przed siecią ARPANET stało jedno poważne wyzwanie: musiała być ona dostępna wszędzie. W początkowej fazie swojego istnienia ARPANET nie był mobilny i komunikował się tylko za pomocą stałych łączy. UNIVAC 1 (UNIVAC to skrót od Universal Automatic Computer) to pierwszy cyfrowy komputer komercyjny, który przyciągnął uwagę amerykańskiej opinii publicznej w 1951 roku. Był to gigant o wielkości pokoju, który wykorzystywał 5000 lamp próżniowych, ważył około 13154 kg i mógł wykonywać około 1000 obliczeń na sekundę.

Wyzwaniem było połączenie kilku komputerów ze sobą w ramach jednej sieci. Z kolei skomunikowanie ze sobą różnych sieci komputerowych – Internetworking – to był już zupełnie nowy poziom.

Dzień 1 stycznia 1983 r. jest uznawany za oficjalne narodziny Internetu ze względu na ustanowienie protokołu TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol). Dzięki temu różne rodzaje komputerów w różnych sieciach mogły ze sobą „rozmawiać”. Nadal pozostawała jednak kwestia usprawnienia połączenia pod względem jego elastyczności.

Można powiedzieć, że Internet, w takiej wersji w jakiej znamy go obecnie, został wynaleziony w małym ogródku piwnym. Rossotti’s (dziś: Alpine Inn Beer Garden) to miejsce, w którym to wszystko się wydarzyło. 27 sierpnia 1976 r. grupa złożona z 7 mężczyzn i jednej kobiety siedziała w barze z terminalem komputerowym na stole.

Zespołem kierował Don Nielson, który współpracował ze Stanford Research Institute, głównym partnerem ARPA. Tego dnia ta niewielka grupa przeprowadziła eksperyment, który zapoczątkował przesyłanie informacji w sieci. Antena na dachu samochodu dostawczego zaparkowanego przed Rossotti’s przesyłała pakiety w postaci sygnałów radiowych do anteny w biurze ARPA w Bostonie, w sposób podobny do dzisiejszych sieci Wi-Fi.

Kto by pomyślał, że piwo przyczyni się do rozwoju Internetu?

play youtube,
play youtube,
xvideos,
xvideos,
porn,
porn,
xnxx,
xxx,
Fucking,
mp3play,
Is Subway Closing Down,
Are There Sharks In Jamaica,
Instant Car Insurance,