DevOps jako podejście poprawiające czas wprowadzenia produktów na rynek
DevOps jako podejście poprawiające czas wprowadzenia produktów na rynek
2 marca, 2023
Ciągła ewolucja systemów informatycznych oraz rosnące przychody utorowały drogę do bardziej konkurencyjnego rynku w świecie technologii. Szybkość stała się jednym z głównych wymogów, aby firma mogła odnieść sukces i pozostawić konkurencję w tyle. Ponieważ przedsiębiorstwa poszukują cyfrowej transformacji, pojawia się potrzeba znalezienia sposobów usprawnienia i przyspieszenia dostarczania nowych aplikacji, usług i możliwości.
Zoptymalizowanie rozwoju oprogramowania jeszcze nigdy nie było tak ważne dla firm. W celu uzyskania przewagi, każda firma dąży do szybszego wprowadzania aplikacji na rynek. DevOps jest koniecznością dla przedsiębiorstw, którym zależy na poprawie czasu wprowadzenia produktów i już odnosi sukcesy w wielu dziedzinach. W sektorze IT, DevOps pokazuje, jak dział programistyczny i dział operacji IT mogą współpracować, aby poprawić czas wprowadzenia produktów na rynek.
Jak DevOps pomaga w rozwoju biznesu?
Akronim DevOps to skrót od słów Development oraz Operations. DevOps to model dostarczania zestawu narzędzi, które upraszczają współpracę między zespołem programistów a zespołem operacyjnym w organizacji.
Podstawowym celem DevOps jest zminimalizowanie nieporozumień w komunikacji między zespołami i optymalizacja procesu rozwoju, testowania, integracji i wdrażania za pomocą automatyzacji, iteracji i współpracy. Dzięki pracy z narzędziami automatyzacji, zespoły developerskie i operacyjne zmniejszają liczbę powtarzalnych zadań i przeznaczają więcej czasu na strategiczne decyzje.
Ta strategia automatyzacji ma na celu poprawę współpracy, monitorowania, zarządzania i raportowania, a w szczególności skrócenie cyklu rozwoju oprogramowania, aby zapewnić szybko dostarczane rozwiązania IT. DevOps zapewnia również możliwość śledzenia każdego działania przeprowadzonego w procesie dostarczania oprogramowania, co może poprawić wydajność przedsiębiorstwa.
DevOps to świetny sposób na zwiększenie wydajności organizacyjnej i wsparcie w rozwoju firmy – zapewnia szybsze rozwiązywanie problemów oraz przyspiesza dostarczanie funkcji poprzez skrócenie czasu wprowadzania na rynek. Dzięki tej strategii firma może przyjąć bardziej elastyczne podejście i wprowadzić na sprzedaż nowe produkty i usługi.
Jakie są korzyści płynące z DevOps?
Szybsze dostarczanie funkcji i modyfikacji
Zespoły developerskie muszą stworzyć zupełnie nowe środowisko testowe lub dodać do istniejącego modyfikacje, żeby móc wysłać zbudowane oprogramowanie zespołowi operacyjnemu IT, w celu jego przetestowania. W tym sensie programista może wdrożyć kod do oprogramowania dopiero wtedy, gdy zespół operacyjny przetestuje produkt, co jest bardzo czasochłonnym procesem.
Dzięki zwiększonej współpracy i narzędziom automatyzacji łatwiej jest przenieść produkt z fazy developerskiej do fazy produkcji. DevOps jako metodyka eliminuje te czasochłonne zadania z procesu tworzenia oprogramowania, wprowadzając zautomatyzowane testowanie aplikacji internetowych. W ten sposób programiści mogą szybciej wprowadzać zmiany w bazie kodu i skrócić czas wprowadzania produktu na rynek.
Zwiększenie efektywności
Korzystając z DevOps, biznes może łatwiej dostosować się do zmieniających się rynków i wprowadzić nowe produkty i usługi. Kiedy firmy korzystają z zautomatyzowanych testów i integracji, programiści oszczędzają czas na konfiguracji produktu lub integracji kodu.
DevOps zmniejsza obciążenie pracą działu operacyjnego, dzięki czemu zespół developerski może przeznaczyć więcej czasu na pracę nad bardziej wymagającymi zadaniami, takimi jak opracowywanie aktualizacji lub nowych rozwiązań IT, które wnoszą większą wartość do firmy. Proces ten zwiększa wydajność przedsiębiorstwa, dając więcej czasu na pracę nad innymi projektami i wyprzedzanie konkurencji.
Kod jakości produktu i wykrywanie awarii
Kiedy nowe oprogramowanie zostaje wypuszczone na rynek, programiści często zaczynają pracę nad swoim kolejnym projektem. Jeśli pojawia się jakikolwiek problem związany z tymże oprogramowaniem, zazwyczaj zadanie to jest przydzielane zespołowi operacyjnemu. Jednak DevOps utrzymuje developerów zaangażowanych przez cały cykl życia oprogramowania w celu aktualizacji dowolnej funkcji lub aplikacji, co skutkuje poprawą jakości kodu. Ten ciągły monitoring pozwala programistom łatwo śledzić i eliminować potencjalne problemy podczas pisania kodu.
Praca zespołowa
DevOps może poprawić jakość pracy zespołowej, ponieważ zachęca do współpracy między działem developerskim a zespołem operacyjnym. Oba zespoły są zaangażowane w cały cykl życia produktu, więc istnieje większa przejrzystość w procesie programowania, jak również w procesie podejmowania decyzji. Głównym celem tej współpracy jest zwiększenie jakości produktu oprogramowania oraz usprawnienie procesu zmian i aktualizacji.
Jeśli jesteś zainteresowany zastosowaniem DevOps do usprawnienia swojego biznesu, mamy wysoko wykwalifikowany zespół IT, który poda Ci pomocną dłoń. Porozmawiaj z nami!