Business Development Manager: Rola i umiejętności

Business Development Manager: Rola i umiejętności

24 czerwca, 2022

Strona wykorzystuje pilik cookie

Business development managerowie (znani również jako BDM) są ważnymi członkami zespołu zajmującego się pozyskiwaniem klientów. Odpowiadają za poszukiwanie potencjalnych klientów oraz ich pozyskiwanie w celu zwiększenia ilość partnerów biznesowych firmy.
Umiejętność planowania, zarządzania projektami oraz prowadzenia skutecznych negocjacji to tylko niektóre z wielu istotnych aspektów w tej pracy.
Rozwój firmy zależy od rozwoju jej biznesu.

 

Czym dokładnie zajmuje się business development manager?

Chociaż obowiązki business development managera różnią się w zależności od branży i sektora w którym pracuje, głównym jego celem jest poszukiwanie i identyfikowanie nowych możliwości biznesowych na docelowych rynkach, przy jednoczesnym śledzeniu zmian i trendów w danej branży.

Osoby na stanowisku BDM poszukują także nowych rynków i klientów oraz poznają ich potrzeby w zakresie konkretnych produktów i usług. Następnie, wykorzystują te możliwości do generowania wyższych przychodów swojej firmy.

Szczegóły dotyczące tego, jak to zrobić, często różnią się w zależności od branży. Istnieje wiele sposobów: od nawiązywania bezpośrednich kontaktów, prezentowania własnej firmy na targach i konferencjach, aż po „tradycyjne” metody, czyli cold-calling i odpowiadanie na zapytania.

Często business managerowie poszukują też możliwości sprzedaży krzyżowej lub rozszerzenia pakietu usług świadczonych swoim partnerom, pogłębiając tym samym ich biznesową współpracę.

Business development managerowie prowadzą negocjacje z klientami, informują swoich przełożonych o terminach i statusach projektów oraz przedstawiają im dane dotyczące oczekiwanych wyników sprzedaży.

Jako handlowcy, business development managerowie pracują na osiągnięcie określonych wyników, często mierzonych wskaźnikami np. KPI. Z kolei jako członkowie całego zespołu sprzedaży, poszukują nowych kontaktów dla firmy, przedstawiają oferty potencjalnym klientom oraz pielęgnują kontakty zarówno z klientami, jak i współpracownikami.

Business development managerowie którzy odnoszą sukcesy, często awansują na wyższe stanowiska w działach zarządzania sprzedażą i rozwoju biznesu.

Jakie umiejętności powinien posiadać BDM?

Często wymagane jest, aby business development manager posiadał tytuł licencjata lub magistra w dziedzinie biznesu lub w dziedzinie pokrewnej. Podejmowanie decyzji, analiza danych, innowacyjność i przedsiębiorczość – wszystkie te zagadnienia są często uwzględniane w programie nauczania na kierunkach związanych z biznesem.

Dzięki dodatkowym zajęciom z psychologii, marketingu i komunikacji, przyszli business development managerowie poznają też kluczowe zagadnienia dotyczące „czynnika ludzkiego” w rozwoju biznesu.

Niejednokrotnie od samej edukacji ważniejsze jest posiadanie wcześniejszego doświadczenia w sprzedaży: w kontaktowaniu się z potencjalnymi klientami, przeprowadzaniu prezentacji produktów, pozyskiwaniu nowych klientów i utrzymywaniu z nimi relacji.

Planowanie strategiczne, zarządzanie firmą i skuteczne negocjacje to kolejne kluczowe obszary doświadczenia dla osoby na tym stanowisku.

Pośród wielu dynamicznie rozwijających się branż, szczególnie duże możliwości biznesowe oferuje obecnie branża IT. Przekłada się to na rosnące zapotrzebowanie firm na usługi IT oraz systemy informatyczne. Dodatkowa wiedza, np. z zakresu cyberbezpieczeństwa lub analizy danych, może być dużym atutem dla business development managera planującego rozwijać się w branży IT.

Z kolei w większych firmach cenna może być także wiedza na temat systemów zarządzania przedsiębiorstwem (CRM).

 

Osoba, która jest towarzyska, ciekawa taktyk sprzedażowych oraz która lubi kontakty z ludźmi, dobrze poradzi sobie na stanowisku business development managera. Poszukiwanie klientów jest wyzwaniem, które dobrzy business development managerowie lubią i potrafią wyciągać wnioski z ewentualnych porażek. Każde „nie” jest przez nich postrzegane jako jeden krok bliżej do „tak” w przyszłości.

Jeśli jesteś zainteresowany karierą business development managera, zajrzyj na naszą stronę i dowiedz się więcej! Prime Engineering Polska stale poszukuje utalentowanych profesjonalistów, którzy dołączą do naszego zespołu!