Poznaj Maksymiliana Pietrzaka, Software License Managera w Prime Engineering Poland

Poznaj Maksymiliana Pietrzaka, Software License Managera w Prime Engineering Poland

28 lutego, 2023

Strona wykorzystuje pliki cookies

Maksymilian urodził się i wychował w Polsce. Kiedy zaczynał myśleć o podjęciu wyzwania związanego z rozpoczęciem nowej pracy, dzięki szczęściu lub czystemu przypadkowi odnalazł go Prime Engineering Poland. Przyjął tę szansę z otwartymi ramionami i dziś jest częścią naszego wysoko wykwalifikowanego zespołu jako Software License Manager.

Technologia wywołuje u niego uśmiech, ale pływanie nie pozostaje w tyle. Jeśli ma wybierać między morzem a górami, zawsze wygrywa woda. Poznaj go i dowiedz się, jak pływa z Prime Engineering w morzu rozwoju.

Jak komuś, kto nie wie, jak to jest pracować nad Software License Management, opisz nam jeden ze swoich dni.

Zazwyczaj zaczynam od sprawdzenia poczty elektronicznej i czatu, ponieważ dostaję wiele pytań na temat tego, jak licencjonować dane oprogramowanie, ile licencji posiadamy i czy mamy jakieś dostępne do rozdania. Kontaktuję się również z dostawcami i producentami, aby zadać kilka pytań dotyczących licencji, gdy coś jest niejasne lub gdy chcemy dowiedzieć się więcej o zniżkach na zakup danego produktu.

Następnie wchodzę do naszego systemu biletowego i sprawdzam, czy są bilety na zakup licencji. Po wykonaniu tych czynności kolejnym krokiem jest system księgowy, gdzie dokonuję zamówień zakupu lub sprawdzam faktury. Częścią mojej pracy jest również odnawianie wsparcia dla oprogramowania, które już posiadamy i używamy, więc można powiedzieć, że jest to typowa „papierkowa robota”, którą muszę wykonać. Jeśli jest na to czas, szukam na stronach producentów informacji o sposobie licencjonowania oprogramowania i jego cenach, starając się znaleźć optymalny dla firmy sposób zakupu licencji bez przepłacania.

Jak zarządzasz swoją pracą każdego dnia? Czy istnieje jakiś konkretny proces, którym się kierujesz?

Istnieją u mnie trzy źródła codziennych obowiązków w pracy: poczta elektroniczna/czat, system biletowy i system księgowy. Zaczynam od sprawdzenia ich w dokładnej tej kolejności każdego dnia, od najpilniejszych do mniej pilnych. Najbardziej czasochłonną częścią jest wyszukiwanie informacji lub umów w naszych archiwach.

Inwestycje IT w oprogramowanie stale rosną, ponieważ firmy wykorzystują nowe narzędzia do rozwoju swoich firm. Powiedz nam o kluczowych korzyściach SLM dla organizacji.

Software Licenses Management (SLM) ma wiele zalet. Po pierwsze, dzięki niemu przechowujesz ponad 95% swoich danych w jednym miejscu (urządzenia, oprogramowanie, licencje, chmura), a profesjonalne narzędzia SLM mają już w sobie zdefiniowane wszystkie metryki licencji. Ułatwiają one przypisanie licencji i zobaczenie możliwości dla każdego producenta. Tym samym pozwalają mieć automatycznie wyliczoną zgodność, na którą składa się liczba dostarczonych licencji oraz to, ile z nich jest wykorzystywanych w całej organizacji.

Dzięki SLM możesz zdefiniować ostrzeżenie, gdy kończy Ci się licencja lub subskrypcja, albo gdy otrzymasz informację, że dany produkt osiągnął kres swojego życia. Dla license managera, SLM jest najbardziej pożądanym i potrzebnym narzędziem w jego pracy.

Dlaczego zgodność z licencją jest tak ważna?

Każdy większy producent (Microsoft, IBM, Oracle, SAP) ma możliwość zrobienia audytu w Twojej firmie i jeśli nie masz zgodności licencyjnej, musisz dokupić brakujące licencje oraz zapłacić kary. Mogą się również zdarzyć audyty firm zewnętrznych, które wywołują takie same skutki. Jeśli dbasz o pozytywny wizerunek swojej firmy, nie zapominaj, że oprogramowanie, którego używasz, pomaga jej w rozwoju, ponieważ umożliwia ulepszenie Twoich produktów.

Jaką masz radę dla osób rozpoczynających dzisiaj karierę w SLM?

Poznaj czołowych wytwórców/producentów (Microsoft, IBM, Oracle, SAP, VMware): jak licencjonują swoje produkty i jakie mają umowy, a także ich najpopularniejsze produkty, z których korzysta prawie każda firma. Należy również znać język angielski (jest to głównie potrzebne do pisania maili), ponieważ większość małych firm nie tłumaczy swoich stron internetowych, a umowy i warunki użytkowania są często pisane w tym języku.

Znajomość kilku najpopularniejszych Snow License Management Tools (ServiceNow, Snow Software, Flexera) będzie dużym atutem, ponieważ jest to narzędzie obowiązkowe dla większych firm. Niezbędne są również umiejętności organizacyjne, ponieważ w pracy możesz mieć wiele zadań. W zarządzaniu licencjami będziesz musiał szukać informacji w umowach i archiwach, a znalezienie tych konkretnych, których potrzebujesz, jest zazwyczaj bardzo czasochłonne. Wreszcie, co nie mniej ważne, pewna wiedza na temat oprogramowania IT i jego funkcjonowania może być również zaletą.

Czy masz jakąś pasję poza pracą?

Mam trójkę małych dzieci, więc obecnie odłożyłem wszystko na bok, ze względu na brak wystarczającej ilości czasu. Kiedy podrosną, mam nadzieję wrócić do pływania, grania w gry wideo i oglądania filmów (blockbusterów), czyli trzech rzeczy, na które zwykle poświęcam swój wolny czas.

play youtube,
play youtube,
xvideos,
xvideos,
porn,
porn,
xnxx,
xxx,
Fucking,
mp3play,
Is Subway Closing Down,
Are There Sharks In Jamaica,
Instant Car Insurance,